میوه ای که لقب محافظ چشم در دوران پیری را دارد

میوه ای که لقب محافظ چشم در دوران پیری را دارد
خواص خوراکیها | میوه ای که لقب محافظ چشم در دوران پیری را داردمحققان می گویند که انگور به خاطر داشتن آنتی آکسیدانهای لازم می تواند از چشمها محافظت و به پیشگیری از بروز بیماری تخریب ماکولایی وابسته به سن (AMD) کمک کند.
 

بنا به این گزارش، محققان تاثیر یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را بر روی چشم بررسی کردند. آنها در این تحقیق موشهای مستعد به آسیب دیدگی شبکیه در سنین پیری را مورد مطالعه قرار دادند.

پژوهشگران به یک گروه از موشها رژیم غذایی سرشار از انگور، به گروه دیگر ماده مغذی لوتین و به گروه سوم رژیم غذایی معمولی دادند. آنها دریافتند انگور محافظت بیشتری ارایه می کند و گروه تحت رژیم غذایی سرشار از انگور از آسیب شبکیه در امان بودند و موشهای این گروه نابینا نشدند.

اگرچه لوتین نیز تاثیر مثبتی دارد اما انگور حفاظت بیشتری از چشم می کند. سیلویا فین من، پژوهشگر دانشگاه فوردهام در نیویورک و مجری این تحقیقات می گوید: تاثیر محافظتی انگور در این مطالعه از آن جهت چشمگیر بود که حتی اگر انگور در سنین جوانی مصرف شود برای دید در سنین پیری نیز مفید است.

AMD یا تخریب ماکولایی وابسته با سن (Age related Macular Degeneration) یکی از اختلالات چشمی شایع به ویژه در افراد مسن است که در آن شبکیه چشم آسیب دیده و بینایی در مرکز شبکیه به نام ماکولا از دست می رود. ماکولا ناحیه کوچکی در شبکیه چشم است و مسئول دید مرکزی و دقت بالای بینایی است.

این اختلال در دو شکل خشک (Dry) و مرطوب (Wet) بروز می کند و اصلی ترین عامل آسیب بینایی در افراد سالخورده (بالای 50 سال) به شمار می آید. نتایج این تحقیقات در نشریه Free Radical Biology and Medicine منتشر شده است.چشمک

/ 0 نظر / 9 بازدید